ROMER Rehabilitasyon

Manuel Terapi (Mobilizasyon,Manipülasyon)

Manuel Terapi, omurga, eklem, kas sistemi ve bağ dokularında oluşan ağrı, hareket kısıtlılığını düzeltme, fonksiyon bozukluklarını gidermek amacıyla yapılan ve elle uygulanan tıbbi bir tedavidir. Omurga ve ekstremite eklemlerindeki ağrı ve fonksiyon bozukluklarının tedavisinde yüz yıldan fazla bir süredir uygulanan manuel terapi, manipülasyon, mobilizasyon ve postizometrik relaksasyon teknikleri gibi yöntemleri içerir. Manuel terapinin amacı, eklemlerdeki blokaj olarak adlandırılan kısıtlanmış hareketi postüral denge içinde, en yüksek derecede ve ağrısız artırıp, fonksiyonu sağlamak ve beden mekaniğini korumaktır. Manuel terapinin etkin ve güvenli uygulanması için, lokomotor sistemin anatomik, biyomekanik ve nörofizyolojik olarak detaylı değerlendirilmesi gerekir. Manipülasyon teknikleri, endikasyonları ve kontrendikasyonları belirleyebilen ve uygun tekniği seçebilen özel eğitimli uzman hekimler ve fizyoterapistler tarafından uygulanmalıdır, aksi halde ciddi komplikasyonlar görülebilir. Manuel tedavi sıklıkla omurga rahatsızlıklarında kullanılmakla beraber, diğer eklemlerde de uygun endikasyonlarda kullanılmaktadır. Omurgada özellikle lomber ve servikal disk hernileri, mekanik bel ağrıları,faset sendromlarında uygulanır.

Merkezimizde manuel terapi, uzman doktorumuzun kontrolü altında konusunda deneyimli fizyoterapistlerimiz tarafından uygulanmaktadır.

Manuel terapi tedavi yöntemlerinin kullanıldığı hastalıklar:

 • Vücudun farklı bölgelerinde oluşan yaralanmalarda
 • Kırık sonrası (alçıdan çıktıktan sonra ve cerrahi müdahaleden sonra)
 • Tendon transferleri
 • Bağ yaralanmaları
 • Menisküs yaralanmaları
 • Endoprotez cerrahileri sonrası (kalça ve diz protezleri)
 • Burkulma ve incinme sonrası oluşan yumuşak doku problemleri
 • Eklem problemleri
 • Disk problemleri (fıtık, kayma,vb……)
 • Omuz problemleri (çıkık, rotator cuff lezyonları-kolu kaldırmada ve dış rotasyonda güçsüzlük ve ağrı, kas yırtıkları, vb……)Sinir sıkışmaları (karpal tünel sendromu-El parmaklarının hareket ve hissinin sağlanmasında önemli bir rolü bulunan ve median sinir olarak isimlendirilen yapının el bileği hizasında sıkışmasına bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur, tarsal tünel sendromu-ayak bileğinin iç arka tarafında seyreden sinirin sıkışıklığı ile ortaya çıkmaktadır. Ayak parmaklarında, tabanında ve topukta ağrı ve uyuşukluklar olabilir özellikle geceleri artmaktadır. Yürümekle uzun süre ayakta durmakla artmaktadır , kübital tünel sendromu- yüzük ve küçük parmağa giden ulnar sinirin dirsekteki olukta sıkışmasıyla ortaya çıkar,vb……)
 • De Quervain sendromu (baş parmak tendon sıkışması)
 • Fibrosit, fibromiyalji gibi ağrılı hastalıklar


Merkezimizde ayrıca Kraniosakral Terapi –Kraniosakral Terapi son derece nazikçe ve yumuşak bir şekilde uygulanan fakat aynı zamanda son derece güçlü bir şifa yöntemidir. Basit ağrı ve acılardan, inatçı kronik sağlık sorunlarına kadar pek çok alanda yardımcı olabilecek bir yöntemdir. Kraniosakral Terapi, terapistin vücuttaki “kranial ritmi”ni kontrol ederek kuyruk sokumundan kafatasına kadar olan bölgenin belirli noktalarına hafif basınç uyguladığı bir yöntemdir. Kraniosakral Terapi, vücut içi sıvısının hareketliliğine ve dengelenmesine, merkezi sinir sistemindeki negatif etkilerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Kraniosakral Terapi, vücut kasları ve yumuşak dokunun rahatlaması, kemiklerdeki hareketliliğin sağlanması ile vücudun kendi kendini iyileştirmesi durumunun öne çıkmasını sağlar ve Konnektif Doku Hastalıklarının Tedavisi yapılmaktadır.

 
Buradasiniz: Home TANI VE TEDAVİ Manuel Terapi